Proč nevolím Svobodné, ale vy byste měli

Svobodní jsou fajn stranou. Beze srandy si to myslim. Jdou si za svým cílem a mají jasný program. A to dlouhodobě, nechytají se aktuálně horkých témat jako někteří konkurenti. U spousty bodů jejich programu pokyvuju hlavou a taky bych je volil, nebýt pár věcí, které tady rozepíšu.

Schválně se nebudu věnovat ideologii, abych nebyl nařknut z nějaké slepé etatistické argumentace. Všechno to jsou ekonomické a argumentační věci.

Před volbami přechází od demagogie ke lžím

Jak jsem popsal minulý týden, Svobodní před volbami trochu přitvrdili, nejde jim vyčítat jen demagogie, ale přechází k mnohem horší věci, nepravdivým výrokům. Dalo by se nějak přehlédnout, kdyby se toho dopustili omylem někde v diskusi, ale zde jde o nepodložená volební hesla, na jejichž nepravdivost jsem je několikrát upozorňoval.

Necháme peníze lidem! (Krom těch, který jim seberem.)

Hlavní volební heslo Svobodných v předchozích volbách bylo “Méně státu, více občanům.” Zní pěkně. Všude možně se od členů dovídám, jak moc nás stát obírá o šílené peníze, odkazují na prohlášení Ladislava Jakla, který volí Svobodné, protože “[Strana svobodných občanů] lidem peníze brát nechce. Chce jim je nechat, aby lidé sami rozhodli, co si za své peníze koupí.”

Člověk si v tu chvíli představí minarchistický stát, ono si ale stačí poslechnout předsedu Petra Macha v Politickém spektru kterak povídá o tom, že přerozdělování chtějí snížit o zhruba 100 miliard. Chvályhodné, ale co to má společného s tím, že nám chtějí Svobodní nechat peníze. Co těch 90 % ostatních daní a pojištění?

Pak taky někdo odkáže na úroveň zdanění a kolik člověku zůstává, je to prý asi půlka. Pěkný diagram, fakt, cosi tam ale chybí – co s tím udělají Svobodní? Částečně to napravil Tomáš Pajonk, který sice přidal změny po reformách ale už nepřepočítal ty procenta. Jeden by se divil.

Podle některých členů je stát největším zločincem a daně jsou krádež. Trochu drzost od člena neanarchistické strany, ale bylo mi řečeno, že tyto názory jsou ve straně minoritní.

Soukromé aktivity členů

Vulgární komunikace členů na sociálních sítích je docela běžná. Pak ale přijde člen s napůl anonymními nechutnými billboardy, od čehož se strana tak nějak distancovala – někteří vysoce postavení Svobodní to označili za soukromou aktivitu člena.

Nebo slečna Holopová, bývalá členka a přítelkyně předsedy strany, a její humorné publikace v Reflexu. Drtivá většina témat se překrývá s volebním programem Svobodných, informace prezentované jsou jednostranné, pozvaní odborníci jsou lidé z okolí strany, afiliace autorky nikde není uvedena, … Je nutno poznamenat, že některé příspěvky jsou ve sloupku autorky, a jsou záměrně míněny jako její názor. Slečna Holopová opustila stranu po expozici na Mediáři.

Nebo Mach. Zdůrazňuje, že nemáme volit nejmenší zlo, protože to bude stále zlo. On sám ale volil Zemana se slovy, že jej volí proti Schwarzenbergovi. To vypadá jako volba menšího zla.

Zrušíme daně, které se nevyplatí. Nebo možná vyplatí.

Poněkud nekonzistentní jsou Svobodní v oblasti rušení daní. Jejich dlouhodobý program jasně říká, že plánem Svobodných je zrušit některé daně, které se nevyplatí vybírat. Pak jsem ale sledoval předvolební speciály a v nich předseda strany zmiňuje, že zmiňovanou daň rušit nechce. Začínáme tedy nekonzistencí v postojích, a člověk by až řekl, že se možná straníci spletli v počtech.

Když se totiž podíváme na data, jasně vidíme, že tyto daně se vybírat vyplatí. Předseda tvrdí, že vše mají podloženo daty… to teda nevím jaká data má na mysli.

Proč byste Svobodné měli volit?

Občas čtu výstupy, které mi připadají velice rozumné a ukazují, že autoři to mají v hlavě srovnané. Jestli takových ve straně bude víc a víc, možná se pro mě stanou volitelní.

V nadpisu jsem zmínil, že vy byste Svobodné volit měli. Důvodů je několik. Je to zajímavá strana a výše zmíněné drobnosti vám vadit nemusí. Mají konzistentní postoje, něco v české politice velice vzácné.

Jejich euroskepticismus je dlouhodobý a konzistentní. Nesnaží se najednou chytnout populární myšlenky jako skupina kolem Zahradila z ODS. Stejně jsou tak, už dle základního principu strany, pro štíhlý stát a to je u nás dost ojedinělé. Některé strany se to snaží někdy proklamovat, ale k činům nepřešly. Nesouhlasím s rozsahem státu, který Svobodní hlásají, ale rozhodně je to blíže než propozice současných parlamentních stran. Tlak ze strany Svobodných bych tak uvítal.

Dál např. politická konkurence. Svobodní se pro nadcházející volby se blíží pěti procentům preferencí podle dvou průzkumů. A každá nová strana, zvlášť pokud má odlišné názory od zbytku, pomáhá vytvářet konkurenci na poli politických názorů a přináší větší publicitu menšinovým pohledům v médiích.

Někdo říká, že i kdyby těch 5 % překročili, tak toho moc nezmůžou. Omyl. Vzpomeňme na angažmá Zelených za Martina Bursíka. Došlo nejen k velkému zviditelnění myšlenek (byť to bylo občas na škodu), ale také dosáhli vlivu většího než jaký by odpovídal jejich volebnímu zisku.

Tak hodně zdaru u voleb.