Proč jsme letos rostli? Návod na interpretaci ekonomů.

Končí nám rok, tak přichází takové to nutné zlo - komentáře ekonomů. Ještě jednou si to zopakujeme někdy v únoru, až vyjdou finální čísla za letošek. Už teď mi ale dochází popkorn, komentáře jsou totiž místy docela absurdní, ale do velké míry velmi předvídatelné.

Když čtete komentáře k letošku, musíte si uvědomit, že reálné výsledky jsou irelevantní. Můžete si přečíst předpovědi z loňského podzimu a změnit na nich datum. Alespoň u těch ekonomů, kteří tvrdě hodnotili ČNB a Sobotkovu novou vládu (ať už pozitivně nebo negativně). Ačkoliv někteří psali “uvidíme za rok,” je teď jasné, že v plánu žádnou reflexi neměli.

Pro některé muselo být hodnocení letoška docela řehole. Zvlášť pro ty, kteří odsuzovali intervence a nelíbila se jim politika tandemu ČSSD-ANO, protože vše šlo proti nim. Máme tu nepěknou intervenci, hloupou vládu, ruské sankce, slabou Eurozónu, slabého hlavního obchodního partnera, … ale solidně rosteme. Vyhrabali jsme se ze zadních růstových příček z loňského podzimu mezi premianty. Navíc dotyční komentátoři jsou často ekonomové strany nabídky, takže to nemohou moc svést na důvěru spotřebitelů, protože to nejen že nehraje roli, ale také by to měly ty negativní faktory podkopávat (intervence, legislativní nestabilita, slabá eurozóna). Blbé.

Našel jsem argumenty, že jsme vlastně rostli už před intervencema a Babišem, takže cajk. Dohledal jsem tak hodnocení stejných lidí z loňského podzimu, a nic takového neříkali. Tak jsem z toho zmaten. Třeba si toho ale všimli v IMF nebo jiní analytici. Pohled do IMF WEO nebo konsenzu ale ukazuje, že výhled se neměnil nebo klesal během loňského roku. Takže taky nic.

Největší hlína pro mě byl jeden elitní ekonom, který začal české HDP přepočítávat na eura, aby trochu pošpinil ČNB.

Pak tu máme argumenty z opačného spektra, od centrální banky. Ta si celý rok honí triko, že pozitivní výsledky jsou jasným důkazem účinnosti jejich monetární politiky. Také jsme nemohli čekat nic jiného, zde se to architektům oslabení koruny prostě hodilo. Někdo kolem vládních struktur chválil kroky ministerstva financí, někdo z opačného spektra naopak říkal, že rok je krátká doba na vyhodnocení. Asi protože rosteme :-)

Pokud si říkáte, že jsem chytrý jak rádio na vlastním blogísku, tak věřte, že jsem se i (prý) vyjádřil pro jedno médium.

Takže to máme takto prosté a zábavné. Změny názorů se nekonají, komentátoři si ve velké míře jdou podle ideologie, překvapení se nekoná (a ani se konat nemůže, podobně jako u pohledu na globální oteplování). Interpretace čísel se už vůbec nekoná (případně nějakých irelevantních, hlavně ne těch z Německa nebo Eurozóny). Až tedy budete číst komentáře, které silně odsuzují nebo silně chválí, budete snad mít jasno, že se jedná o balamutění čtenáře.

Takže já přeji příjemnou zábavu a štastný nový rok.