Kdo nejvíce zadlužoval, díl druhý - ukazujeme prstem

Někomu se nelíbilo, že jsem minule na nikoho neukázal prstem. Že jsem byl moc mírnej a kryl jsem se za svojí ideologií. Inu, být objektivní byla podstata celého článku a chtěl jsem ukázat, že ukázat prstem na viníka není tak snadné, jak někdo naznačuje. Ale tak když chcete…

tl;dr: Je to stejně jak s Babišem a StB. Vy už názor stejně máte, takže cokoliv tady napíšu je naprosto irelevantní.

nebo

tl;dr Až zas u piva budete vyprávět kamarádům, jak je ten problém zadlužování triviální, dejte si facku.

Jaký čísla

Tak se do toho pusťme. Píše se rok 1997 a Ivan Pilip sestavuje rozpočet na následující rok. Začínám až tady z několika důvodů. Schodky před tím byly minimální, cenový index lítal všude možně a doznívala privatizace a celé to bylo takové hektické (i když třeba v IPB byli zatím sluníčkoví). A data z tý doby taky nejsou nic moc.

Vzal jsem teda čísla z ČSÚ, narovnal nominální údaje o cenové změny na hodnoty z roku 20131, počítal většinou jako poměr k HDP (tady nominál ku nominálu), když jsem sčítal meziročně, tak právě reálné (narovnané) údaje. Co se týče rozpočtů a deficitů, bral jsem realitu, ne návrhy (největší rozdíl je v r. 2009). Výslednou tabulku máte tady.

Tak kdo tedy? Pravice nebo levice?

Tak se do toho pustíme rovnou. Pravicoví2 ministři udělali sekeru 632 miliard, zatímco levice “jen” 546, nestraník Janota pak přihodil 156 miliard. Jak jsem ale upozorňoval, je třeba to vzít reálně, po započtení změn cen. A to jsme na 654 milardách pro pravici a 619 pro levici. Blíž, ale pravice je i tak jasnej větší zlosyn.

Počkat, ono když se ale podíváme na deficity v poměru k HDP, tak levice nás dohromady zadlužila o dvacet procet HDP (ne jednoho určitého, je to suma procentních vyjádření)3, zatímco na pravici se držej na 17 %. A nás zajímá relativní poměr, takže levice je fuj a hnůj. Taky by stálo za to zohlednit hospodářský růst - je přece prasárna sekat velký deficity při vysokym růstu a ten měla levice vysokej. Rozpětí reálnýho růstu a deficitu/HDP má levice dohromady 53 bodů, zatimco pravice jen 21. I v ročním průměru je obrovskej rozdíl - 6.7 bodů ročně pro levici, pouhý 3 body pro pravici.

Možná by se ale hodilo rozpočítat ty počty deficitů k HDP na roky vládnutí. To nám pak vychází, že pravice sekala 2.47 % z HDP ročně, zatimco levice 2.49 %, prakticky identický. Už vim, vezmem poměr deficitu k výdajům a příjmům. Porovnávat s HDP je přece blbost, jde o to, jak velkou část rozpočtu promarnili. Tady to vychází na 9.23 % pro pravici a 9.40 % pro levici co se týče poměru deficitu k příjmům. Zas prakticky stejný hodnoty. Tak deficit k výdajům, tam to je jasný, to je… 8.22 pro pravici a 8.51 pro levici, sakra, zas víceméně stejný.

Poslední pokus, o kolik víc utratili než vybrali na daních, tam je to 9.3 a 9.4 procent. Kruciprdel už, chce to trochu rozdíly. Zkusíme to po stranách, třeba tam bude větší variace.

Špiníme strany

Pravice a levice jsou moc velký subjekty, vezměme to po stranách. To je snadný, ČSSD a jejich 619 miliard. No ale počkat, KDU-ČSL a TOP09, to sou vlastně dvě různý jména pro Miroslava Kalouska, takže když sečtem tyhle dva, tak máme… 546 miliard… furt nic. Hrome.

Tak ty procenta, deficity vůči HDP, podle strany. ČSSD 20, dobrá pálka, ODS na chudejch třech, se Pilip s Tlustým moc neukázali, KDU-TOP09 je na 14 %, takže smůla, Bohouš. Přepočítávat na roky to nebudu. Jednak jsem línej a navíc tady špiníme, takže férovost jde stranou.

Teď ještě ukázat přímo na jednotlivce, protože o tom nám tu jde, že?

Hezky osobně

Nevýhodu u ukazování na jednotlivce je, že spousta z nich se v ministerskym křesle ohřála dost krátce, takže nenatropili pořádnou špínu, teda krom Janoty. Takže, pro jednoduchost a robustnost se radši pustíme jen do Mirka s Bohoušem.

Mirek se toho nebál, poslal tam skoro 550 miliard, zatimco Bohouš jenom necelých 400. V průměru to má Miroslav na 109 miliardách oproti Bohušovým 98, lepší než tito dva je jen Janota, který ale spravoval pokladnu jen rok. Kumulovaný poměry k HDP nám ukazujou cca 14 bodů proti Sobotkovým 12, nikdo neni ani blízko těmto dvěma pánům. Jo a v roce 2009 byl Kalouskův deficit roven 20 % příjmů… to znamená že by musel o pětinu navýšit příjmy, aby se dostal na vyrovnaný rozpočet, šílený. Takže to je jasný, Mirek je ultimátní zlojed.

Jenom pro sichr kouknu na rozdíl růstu HDP a deficitu… Bohuslav má kumulativně 34 bodů, skoro třikrát víc jak Mirek, ale to není po letech. V průměru je to 8.6 bodů za rok a Míra má… 2,5, to je druhý nejlepší skóre ze všech osmi ministrů, sakra. Navíc Sobotkova delta rovna 9.9 v roce 2006 je tak velká, že jedinej, kdo se k ní přiblížil… byl on sám o rok dřív. A když se vlastně podívám na ty procenta ku HDP, tak tam byl Bohouš sice lepší, ale při přepočtu na rok je naopak horší než Kalousek. Určitě mu ale křivdim, člověk občas převezme nepěknej rozpočet. Teď ale koukám, že když se Sobotka poprvé ujal kormidla, víc jak zdvojnásobil deficit, krucinál.

Tak jak teda?

Je to snadný jak facka

Tak tady to máte. Opakovaně jsem odmítal počítat vinu jednotlivých aktérů, protože vím, že to spravedlivě udělat nejde. Člověk může dojít k libovolnýmu počtu závěrů, stačí si vybrat svojí metriku. Pokud jste to tedy dočetli až sem a brali jste to vážně, tak se omlouvám. Snažil jsem se ilustrovat komplexitu toho problému. A to jsem ani nevytáhl zbraně typu

  • legislativní proces - když přeberete rozpočet na podzim, do ledna nestihnete prosadit legislativní změny pro změnu některých nákladných kapitol,
  • cenu financování - za posledních 15 let se divoce měnily úrokové sazby, to nejen že má vliv na cenu peněz, ale též to odráží stav našich veřejných financí a důvěru finančních trhů,
  • privatizaci - kapitola sama o sobě,
  • IPB a další bankovní čachry,
  • důchodovou “reformu”

a spoustu dalších faktorů.

Takže jak to bylo?

Ale tak jo, Lenka má vždy pravdu


  1. Problém číslo 84: vzít deflátor, CPI, růst M2 nebo něco úplně jiného.

  2. Žádné diskuse o tom, co je pravice a co levice, prosím. Jo a beru Kalouska v KDU-ČSL za pravici, protože šlo o středopravou vládu.

  3. Sčítání neni 100% v pořádku, ale tady nás košér počty nezajímaj.