Herci, zpěváci a manželky - do politiky nám nekecejte

Často se k dění na ekonomické či politické scéně vyjádří nějaká známá osoba. Ať už jde o moderátora, herce, zpěváka či příbuzného někoho známého. Názory na jejich výplody se liší, ale často se omílá: “Měl by se radši držet svýho povolání, to mu jde.”

Fotbalista kope do míče

Jaksi se vžila představa, že sportovci umí akorát tak svoje disciplíny, jinak jsou v životě naprosto nepoužitelní. Stejně tak je nakládáno s herci. Dělo se to když “Guma” Šlégr nastupoval do sněmovny nebo Jandák na ministerstvo.

Nějak mi nejde do hlavy, kde se v lidech bere, že mají takoví lidé horší předpoklady k výkonu veřejné funkce nebo jen komentování současného dění. Když se do politiky hrnou desítky doktorů, neslyšíme podobné nářky, protože se asi znalost histologie se ukázala být velmi pomocnou v politice.

Vůbec by se takové argumenty nelíbily třeba Garrymu Kasparovovi, Arnoldu Schwarzeneggerovi nebo Ronaldu Reaganovi. Všichni tři velmi úspěšní ve svém oboru a nadále velmi významné osoby ve veřejném životě, v opozici problematického Ruska, spravující krachující Kalifornii nebo významně reformující Spojené státy.

Povolání: manželka

Nedávno bylo rušno kvůli komunálním volbám, kde mnozí zpochybňovali schopnosti Elišky Kaplické, brali ji jako profesionální manželku. Podobně lidi ohrnovali nos nad Livií Klausovou, když se o ní uvažovalo jako o velvyslankyni v Bratislavě.

Livie Klausová prý nemá být velvyslankyní, protože na ten post by měl jít někdo kvalifikovaný. Rád jsem se účastnil diskusí, protože nikdy nikdo nevěděl, co je paní Klausová zač, jaké ona má vzdělání a zkušenosti. Konsensus byl, že se na funkci nehodí, prostě to je manželka. (Schválně si o ní něco dohledejte. Mmch. nakonec je velvyslankyně.)

Opět by se argumentace nelíbila bývalé kandidátce na prezidenta, právničce s titulem z Yale, senátorce nebo ministryni zahraničních věcí… manželce Billa Clintona, Hillary. Podobně profesionální manželkou je i současná první dáma Michelle Obamová, ta se po studiích na Princetonu a Harvardu živila jako právnička. Ale ať do politiky nos nestrká, je to manželka.

Jak poznat schopnosti?

Neříkám, že všichni herci, zpěváci či manželky jsou schopní a vhodní jedinci na veřejné funkce nebo komentování politické situace. Výše zmíněné příklady tomu ani nemají sloužit, jde jen o několik málo ukázek. Má vám to spíš připomenout, že stejně jako byste neměli hodnotit knihu podle přebalu, neměli byste se dopouštět unáhlených hodnocení u lidí praktikujících výše zmíněná povolání.

A když už říkáte “Měl by se radši držet svýho povolání”… co děláte vy?