Babiš je (možná) největším příjemcem dotací. No a co?

Dezinterpretace statistických dat jsou evergreenem nejen internetových diskusí. Poslední dobou vídám trochu méně známý klam, kdy se argumentuje modem. Ukážu, co tím myslím.

Neustále je nám předkládáno jako fakt, že Babiš, resp. Agrofert Holding, je největším soukromým příjemcem dotací v ČR. I když to přijmeme jako fakt (není to tak jednoduché spočítat, ale o přesná čísla tu teď ani nejde), co to vlastně znamená?

Vzpomněl jsem si na takovou epizodku z podzimu 2004. Tehdy docela frčel vyhledávač Jyxo (dnes už neexistuje) a publikoval seznam nejhledanějších výrazů. Všiml jsem si, že pátý nejhledanější výraz je “www.seznam.cz”. Očividně si někdo pletl adresní řádku s vyhledávacím políčkem, evergreen. Během pár hodin jsem zosnoval Google bombu přes pár známých, a za dva dny jsem byl první v hledání.

Co se stalo? Nic moc. Pár stovek návštěv, ale pánem internetů jsem se přes noc nestal. Byla to pěkná ukázka klamu modem, tedy nejčetnějším prvkem vzorku. Spousta lidí hledala “www.seznam.cz”, ale i tak to byla naprostá menšina z celkového počtu hledání.

Pokud neznáte relativní četnost modu, tedy jakou část celku tento nejčastější prvek vlastně tvoří, není vám vám tahle znalost tak moc užitečná. Vezměme si společnost sto lidí, kde 99 z nich bere 25 tisíc a jeden bere 26. Je nejbohatší, ale je to opravdu ta nejvhodnější interpretace?

Podobně to je i s hůře kvantifikovatelnými daty. Nadávat na byrokracii, pomazánková másla, dotace golfovým hřištím, … To vše je sice v pořádku a používejte to jako podklady pro euroskepticismus/poukazování na plýtvání, ale pozor na extrapolace. I kdyby dotace golfovým hřištím byly největší ze všech soukromých dotací, musíte nejprve znát objem prostředků pro neerární účely, abyste mohli hodnotit relativní dopad.

Jak to tedy souvisí s Babišem? I kdyby byl největší příjemce, i kdyby bral tu miliarduu ročně, jak často koluje médii, jde tu opravdu o ty prostředky? Miliarda je ve státním rozpočtu promile. Nepřehlížíte náhodou ty zbývající stovky miliard ročně, které ze všech možných kapes proudí jakýmisi směry do jiných kapes? Neříkám, že není třeba prohlížet každou korunu, ale pokud budeme dlouhá léta nadávat jen na Babiše a Openkartu, dohromady budeme v jednotkách miliard. A ekonomikou protočí biliony.

Dotační argumentace proti Babišovi, stejně jako poukazování na sebemenší regulace, to je vše jen politický boj a hra na emoce. Podívejte se na ty prostředky trochu z dálky a kritizujte celkovej obraz přerozdělení. Jestli chcete data, pomožte mi doklasifikovat čísla z fondů EU, tam hezky uvidíte, kudy tečou prostředky. (Díky.)

Nejsem voličem ANO, nikdy jsem nebyl a ani to neplánuju. Jen mi vadí tydlecty kecy.


Pokud chcete i tak vědět, jak je to s tím Babišem, tak přes fondy jsem k subsidiárkám Agrofertu přiřadil cca 1.3 mld. Další vysoké stovky milionů (minimálně) najdete z českého rozpočtu na stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu, to jsem ale moc nezkoumal. A až si tohle všechno dohledáte, tak si najděte, kolik měl Agrofert za to celý období obrat. Uvidíte tak souvislosti i v rámci jednoho subjektu.